Simon Ammann wiek: Kariera i osiągnięcia szwajcarskiego skoczka narciarskiego

Fitness i treningi

Simon Ammann – Kariera i osiągnięcia szwajcarskiego skoczka narciarskiego

Simon Ammann to szwajcarski skoczek narciarski, urodzony 25 czerwca 1981 roku w Toggenburgu. Jest jednym z najbardziej znanym i utytułowanym sportowcem w swoim kraju. Z sukcesami startuje na arenach międzynarodowych już od początku XXI wieku. W swojej karierze zdobył 4 złote medale olimpijskie, siedem razy zdobył tytuł mistrza świata i dziesięć razy wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata.

Wczesne lata i początki kariery

Simon Ammann zaczął uprawiać skoki narciarskie w wieku 9 lat. W wieku 17 lat, w 1998 roku, zadebiutował w Pucharze Świata, gdzie zajął 47. miejsce. W kolejnym sezonie wziął udział w Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w austriackim Planicy, gdzie zajął 35. miejsce. Rok później, w 2000 roku, zajął szóste miejsce w konkursie na dużej skoczni podczas Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w czeskim Harrachovie.

W 2002 roku, podczas swojego pierwszego występu na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City, Simon Ammann zdobył złote medale w konkursach na dużych oraz normalnych skoczniach. Został pierwszym szwajcarskim skoczkiem, który zdobył olimpijskie złoto na igłach. W tym samym roku został również dostrzeżony przez ekspertów, którzy wybrali go Najlepszym Skoczkiem Narciarskim Roku w Szwajcarii.

Najlepsze sezony kariery

Najlepszy sezon w karierze Simon Ammanna to bez wątpienia sezon 2004/2005. Wówczas zawodnik zdobył Puchar Świata, wygrywając aż 9 konkursów w całym sezonie. W dodatku zdobył złote medale podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie na dużej oraz normalnej skoczni.

W kolejnym sezonie, 2005/2006, Simon Ammann obronił swój tytuł w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na Igrzyskach Olimpijskich w Turynie zdobył srebrny medal na normalnej skoczni oraz brązowy na dużej.

W sezonie 2006/2007 ponownie stanął na najwyższym stopniu podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, po wygraniu pięciu konkursów. Zdobył także złote medale na Mistrzostwach Świata w Sapporo, zarówno na dużej skoczni, jak i w konkursie drużynowym.

Najnowsze sukcesy

Simon Ammann nadal aktywnie startuje w skokach narciarskich i nie przestaje zaskakiwać swoim talentem i umiejętnościami. W letnim sezonie 2019, podczas konkursów FIS Grand Prix w Wiśle, zgromadził łącznie 294 punkty i zdobył tytuł zwycięzcy klasyfikacji generalnej.

W sezonie zimowym 2020/2021 Simon Ammann zdobył swój dziesiąty tytuł w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, co stanowi ogromny sukces w karierze sportowca. Poza tym, w lutym 2021 roku, na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie zdobył złoty medal w konkursie drużynowym na skoczni dużych.

Podsumowanie

Simon Ammann to jeden z najbardziej utytułowanych szwajcarskich sportowców w historii. W ciągu swojej kariery zdobył 4 złote medale olimpijskie, siedem razy zdobył tytuł mistrza świata oraz aż 10 razy wygrał klasyfikację generalną Pucharu Świata. Wierny swojej dyscyplinie, Simon nadal aktywnie startuje i odnosi sukcesy na międzynarodowych arenach skoków narciarskich.

Fitness i treningi
Damski strój do biegania na każdą porę roku — na co zwrócić uwagę?

Jesteś ogromną fanką biegania, a może dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem? W obu przypadkach powinnaś zadbać o odpowiedni strój, który będzie pasować do pory roku i panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas kompletowania garderoby do biegania latem, jesienią, zimą i wiosną. Strój do …

Fitness i treningi
Tom Tailor – ubrania najwyższej klasy

Tom tailor franczyza stała się niezwykle popularna w ostatnim czasie. To producent, który może pochwalić się wyjątkowo ciekawymi projektami na co dzień. To marka dla wymagających klientów, którzy poszukując czegoś więcej. Tom Tailor – co to jest za marka oraz co warto wiedzieć na jej temat? Jak można określić ubrania …

Fitness i treningi
Jak trenować na orbitreku, aby poprawić kondycję i wytrzymałość?

Orbitrek to urządzenie fitness, które umożliwia zamknięty cykl treningowy na podobieństwo jazdy na rowerze. Jest to popularny sprzęt w fitness klubach oraz w domowej siłowni. Trenując na nim, poprawiamy swoją kondycję i wytrzymałość. W artykule przedstawimy jak sprawnie i efektywnie trenować na orbitreku. Sprawdź swoją postawę Przed rozpoczęciem treningu na …