Trening jogi dla poprawy postawy i elastyczności

Fitness i treningi

Trening jogi – poprawa postawy i elastyczności ciała

Joga to system ćwiczeń fizycznych, oddechowych oraz medytacyjnych, które przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Regularne praktykowanie jogi wnosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. W tym artykule skupimy się na dwóch jej dobroczynnych aspektach, jakimi są poprawa postawy oraz elastyczność ciała.

 1. Co to jest poprawa postawy?

Poprawa postawy to inaczej poprawa sposobu trzymania ciała oraz zminimalizowanie ustawienia ciała wadliwego, czyli tzw. postury. Zła postawa ciała, to częsty wynik siedzącego trybu życia oraz braku ruchu. Przeciążony kręgosłup, szyja i barki to jedne z najczęstszych problemów wynikających z niewłaściwej pozycji ciała. Z tego względu joga staje się ważnym narzędziem w poprawie postawy.

 1. Ćwiczenia jogi dla poprawy postawy

Aby ćwiczenia jogi przynosiły korzyści w postaci poprawy postawy, należy skupić się na poniższych pozycjach:

 • Tadasana – pozycja stojąca, ekwiwalentna postawie wojskowej. W tej pozycji należy uważać na ustawienie stóp, kolan, bioder, ramion i głowy. Pomaga ona w wyprostowaniu kręgosłupa i wyrównaniu nóg.
 • Setu Bandhasana – mostek, to doskonałe ćwiczenie na poprawę postawy i wzmacnianie mięśni ramion oraz pleców. W trakcie wykonywania pozycji należy zwrócić uwagę na wyrównanie przedramion i barków.
 • Marjariasana – pozycja kota, to ćwiczenie przeciwstawne do pozycji krowy. Pomaga w rozluźnieniu kręgosłupa oraz uelastycznieniu mięśni pleców i karku.
 1. Co to jest elastyczność ciała?

Elastyczność ciała to zdolność do ruchu stawów, łatwość w wykonywaniu skomplikowanych ruchów, oraz możliwość zgięcia się i rozciągania tkanek miękkich. Regularne ćwiczenia jogi pomagają w poprawie elastyczności ciała, co przyczynia się do skutecznej profilaktyki chorób stawów, kręgosłupa, a także poprawia ruchomość mięśni.

 1. Ćwiczenia jogi dla poprawy elastyczności

Wyróżniamy kilka ćwiczeń jogi, które pomagają w poprawie elastyczności ciała:

 • Paschimottanasana – pozycja składania, to ćwiczenie na rozciąganie mięśni pleców, czyli kręgosłupa lędźwiowego. Pomaga w uelastycznieniu mięśni nóg i poprawie ruchomości bioder.
 • Bhujangasana – pozycja kobra, to ćwiczenie na rozciąganie mięśni brzucha, klatki piersiowej i barków. Pomaga w uelastycznieniu kręgosłupa oraz wzmacnia plecy.
 • Adho Mukha Svanasana – pozycja psa, to ćwiczenie przede wszystkim na rozciąganie mięśni łydek i stóp, jednakże również pomaga w poprawie elastyczności kręgosłupa.
 1. Podsumowanie

Joga to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Poprawa postawy oraz elastyczność mięśni to jedne z wielu pozytywnych efektów, jakie przynoszą regularne ćwiczenia jogi. Pamiętajmy, że joga to praktyka długoterminowa – ćwicząc regularnie, ciało będzie coraz bardziej dostosowane do wykonywania skomplikowanych pozycji, a my zyskamy większą samoświadomość swojego ciała.

Fitness i treningi
Jak dbać o kombinezony narciarskie?

Kiedy zima zaczyna swoją pokazówkę, a góry wołają nas swoimi szczytami, jednym z najważniejszych sprzętów w naszym arsenale staje się kombinezon narciarski, który należy poddać takim procesom jak pranie (Warszawa). Jest to bowiem nie tylko strój – to nasza zimowa tarcza przed śniegiem, mrozem i wiatrem na stoku. Ale jak …

Fitness i treningi
Damski strój do biegania na każdą porę roku — na co zwrócić uwagę?

Jesteś ogromną fanką biegania, a może dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem? W obu przypadkach powinnaś zadbać o odpowiedni strój, który będzie pasować do pory roku i panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas kompletowania garderoby do biegania latem, jesienią, zimą i wiosną. Strój do …

Fitness i treningi
Tom Tailor – ubrania najwyższej klasy

Tom tailor franczyza stała się niezwykle popularna w ostatnim czasie. To producent, który może pochwalić się wyjątkowo ciekawymi projektami na co dzień. To marka dla wymagających klientów, którzy poszukując czegoś więcej. Tom Tailor – co to jest za marka oraz co warto wiedzieć na jej temat? Jak można określić ubrania …