Jak trenować na wioślarzu, aby zbudować wytrzymałość i poprawić sylwetkę?

Fitness i treningi

Wioślarz to urządzenie nie tylko idealne dla profesjonalistów. Na tym sprzęcie można trenować wytrzymałość, poprawiając jednocześnie sylwetkę. Aby tak się stało, należy jednak stosować odpowiednie zasady treningowe. Jakże je wykorzystać?

  1. Podstawowe informacje o wioślarzu

Wioślarz to maszyna, na którym podczas treningu wykorzystuje się ruch kończyn górnych i dolnych. Ćwiczący siedzi na specjalnym siedzisku i przeprowadza rączki (lub kije), po czym naciska stopami na specjalne pedały, aby pociągnąć za taśmy. Dzięki tym ruchom można zwiększać ilość wykonywanych powtórzeń i tempa, a tym samym poprawiać swoją wytrzymałość.

  1. Jak trenować na wioślarzu, aby zbudować wytrzymałość i poprawić sylwetkę?
  • Początek treningu

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z wioślarzem, zacznij od rozgrzewki. Wysiłek na tym urządzeniu jest dość intensywny, dlatego warto zacząć od kilku minut na niskim tempie, żeby ciało się przyzwyczaiło. Potem stopniowo można zwiększać tempo i wytrzymałość. Warto też postawić przed sobą konkretny cel: np. 30 minut treningu rano przed śniadaniem.

  • Właściwa część treningu

W czasie samego treningu warto wykorzystywać takie opcje jak zmiana intensywności, imitacja jazdy łodzią lub składanie rączek. To, co najlepsze, to fakt, że wioślarz pozwala na bardzo swobodne ustawienie swojego tempa, dzięki czemu można go dostosować do swoich umiejętności i celów.

  1. Najczęstsze błędy czekające na początkujących wioślarzy
  • Zbytnie przeciążenie organizmu

Nie jest to ćwiczenie, przy którym warto przestraszyć się wysiłku. Zbytnie przeciążenie organizmu, zwłaszcza na początku treningów, może prowadzić do kontuzji, bólu mięśni i osłabienia organizmu. Dlatego też warto racjonalnie, stopniowo zwiększać intensywność treningów.

  • Nieprawidłowa postawa

Podczas ćwiczeń na wioślarzu bardzo ważna jest prawidłowa postawa. Należy dbać o to, aby utrzymywać postawę kręgosłupa, a ręce i nogi w ruchu wprowadzić w synchroniczny ruch. W przypadku nieprawidłowego ułożenia kręgosłupa, w końcu pojawi się dyskomfort, a nawet ból.

  • Niezbyt odpowiednio ustawione urządzenie

Nie jest to sport, w którym warto oszczędzać na sprzęcie. Gdy nie przypasuje on do Twojego wzrostu lub wagi, trening może być mniej skuteczny. Należy zwrócić uwagę na to, czy siedzisko i pedały są ustawione w odpowiedniej wysokości.

Podsumowanie

Ćwiczenie na wioślarzu to doskonały sposób na zbudowanie wytrzymałości i poprawienie sylwetki. Ważne jest jednak, aby zacząć od rozgrzewki, unikać przeciążenia organizmu, zachować prawidłową postawę i dobrze ustawiony sprzęt. Z początku warto korzystać z porad trenerów i wykorzystywać ogólnodostępne wskazówki dotyczące treningu na tym urządzeniu. W późniejszym czasie jednak będzie to świetny trening, który dostarczy Ci wiele satysfakcji i korzyści.

Fitness i treningi
Jak dbać o kombinezony narciarskie?

Kiedy zima zaczyna swoją pokazówkę, a góry wołają nas swoimi szczytami, jednym z najważniejszych sprzętów w naszym arsenale staje się kombinezon narciarski, który należy poddać takim procesom jak pranie (Warszawa). Jest to bowiem nie tylko strój – to nasza zimowa tarcza przed śniegiem, mrozem i wiatrem na stoku. Ale jak …

Fitness i treningi
Damski strój do biegania na każdą porę roku — na co zwrócić uwagę?

Jesteś ogromną fanką biegania, a może dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem? W obu przypadkach powinnaś zadbać o odpowiedni strój, który będzie pasować do pory roku i panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas kompletowania garderoby do biegania latem, jesienią, zimą i wiosną. Strój do …

Fitness i treningi
Tom Tailor – ubrania najwyższej klasy

Tom tailor franczyza stała się niezwykle popularna w ostatnim czasie. To producent, który może pochwalić się wyjątkowo ciekawymi projektami na co dzień. To marka dla wymagających klientów, którzy poszukując czegoś więcej. Tom Tailor – co to jest za marka oraz co warto wiedzieć na jej temat? Jak można określić ubrania …